Paistab, et viimase pooleteise nädala jooksul toimunud 10 000 järeltõuget (vt. Postimeest) raputasid segamini meie kodu internetiühenduse, mis taastus alles tänaseks.
Mis vahepeal toimus? Pühad, pikad pühad. Ülikool suleti eelmisel kolmapäeval ja avatakse vist alles homme. Enamus roomlasi sõitis linnast välja või maale sugulaste juurde. Kuid see-eest oli linn täidetud paavsti üritusi jälgima tulnud turistidega.
Ise käisin reede õhtul Colosseumi juures paavsti ristikäiku vaatamas. Paavst seekord risti ei kandnud. Palus vaid kõigil palvetada L'Aquila maavärina ohvrite eest. Must rist toodi 14. peatükist koosneva jutluse jooksul sammu kaupa Colosseumi keskelt temani Palatinusele (umbes 300 meetrit). Kokku 14 ristikandmist erinevate kardinalide poolt enne selle paavstile üleandmist.
Rahvast oli õhtuse aja kohta palju. Jutlus oli huvitav. Algul loeti vastav peatükk Jeesuse viimasest päevast alates pühast õhtusöömaajast kuni surmani ristil ning seejärel seoti piibli peatükk tänapäeva maailma muredega. Kõik oli küll selges itaalia keeles, kuid lihtsate sõnadega, mis võimaldas asjast aru saada.
Palatinuse mäele rajatud, põlevate küünaldega kaunistatud, risti vaadates mõtlesin, et kummaline kuidas üks Rooma riigi kurjategijate ebainimlik karistusviis on muutunud ühe usundi sümboliks. Roomlased seda vist ei osanud arvata-aimata. Nagu ka kõik need kristlased, kes Colosseumis võitluste käigus tapeti, et kunagi neid siin sedasi mälestatakse...
Üleval toodud pilt on Caravaggio maal Peetruse ristilöömisest, mida käisin eelmisel nädalal ühe jalutuskäigu ajal Santa Maria del Popolo kirikus vaatamas. Kes Roomat plaanib külastada, soovitan seda kindlasti vaatama minna, sest see kujutab seda protsessi tõesti eluliselt. Vahest ehk liialtki.
Pärast juubelit tulgu või veeuputus
6 years ago
No comments:
Post a Comment