Monday, March 23, 2009

La citta che muore - Linn mis sureb



Kolmapäeval käisin külalistega Toskaanas. Reis algas ilusasti. Oli viimane päikesepaisteline ja soe päev sel nädalal. Pärast väikseid eksimisi Grande Raccordo Anulare-l (Roomat ümbritsev suur ringtee) võtsime suuna lumistele mäetippudele põhjas. Lazio ja Toskaana maakondade vahel on mäeahelik, mis ümbritseb Roomat kolmest küljest - põhjast, idast ja lõunast. Läände jääb Thyrreeni mere kallas, kus asub Fiumicino lennujaam.
Kui algul olime plaaninud minna hommikul Orbetello saarele ja seejärel võibolla Siena linna, siis eelmisel hilisõhtul sain asjalikud soovitused käia kõigepealt väiksemates linnades ning jõuda saarele õhtupoolikul.
Seega Sienast ei oska ma praegu rohkem teile rääkida kui iga teine inimene, kes on vaadanud viimase James Bondi filmi algust. Ju see linn ootab minu järgmisi külalisi, et end mulle näidata. Eks vist ongi parem minna suvisele palio-le (keskaegne hobuste võiduajamine Siena keskväljakul).

Aga meie reisist täpsemalt. Esimene peatus oli Orvietos. Peale Lazio mägesid, algasid Toskaana rohelised künkad. Tuffikivist kõrgendikul asuv Orvieto linn oli etruskide poolt rajatud paar tuhat aastat enne kristust. Etruskid asustasid enne roomlasi kesk-Itaalia ala ning sulandusid lõpuks viimaste hulka. Nende päritolust ei teata palju, kuid levinud on oletus, et tegemist oli kõrgelt haritud rahvaga, kes segunesid kohalike karjastega. Arvatakse, et just etruskide käest õppisid roomlased sildade ja akveduktide ehitamist. Tänapäeval pidid mitmete Toskaana linnade-külade elanikud oma sugupuusid kuni etruskideni välja vedama. Kui usaldusväärne see 3000 aastane esivanemate nimekiri on, jäägu juba iga lugeja enda otsustada, aga väärt sooritus on see kindlasti :)


Praegu asub Orvietos roosast marmorist katedraal, mis on seest kaetud rohkete seinamaalingute ja türkiissiniste laejoonistustega. Maa sees on kümneid käike ja etruskide katakombe. Ning 1527. aastal lasi järjekordseks piiramiseks valmistuv Medicite suguvõssa kuuluv paavst Clement 7. kaevata väga sügava kaevu, mida mööda saavad vankrid korraga nii alla kui üles sõita. Seda suurepärast kaevu meie aga ei näinud ja sõitsime edasi surevasse linna Bagnoreggiosse.

Miks linn suremas on? Sest see on ehitatud suure oru keskel asuvale liivakivist kaljukõrgendikule, mis aegamööda maavärinate, erosiooni ja arvatavasti linna raskuse tulemusel orgu põrmuks variseb. Viimasel ajal on "bella vitast" vaimustet ameeriklased linna korrastamise enda kätte võtnud. Kuigi see linn, või pigem järelejäänud majade kogum, on vaid Tallinna Raekoja platsi suurusega, on seal siiski olemas oma kirik koos piazzaga selle ees, linnavärav, mitu kohvikut ning jaopärast majakesi. Linna äärealadel on näha poolikuid maju või otsaseinu, mille tagant algab sajameetrine tühimik. Pärast 1695 toimunud suuremat varingut viis linna kitsuke tee, mis 1960-dateks samuti ära varisema kippus. Praegu saab linna vaid paari meetri laiust ja paarisaja meetri pikkust silda mööda. Seega nägime kuidas kiriku renoveerimine käib aiatraktori abil, mis ronib ja laskub mööda vahel 45 kraadist vonklevat rada. Nagu näete mahub sinna 2 pisikest itaalia täismeest sisse ja kaldteel jääb veel ruumi paarile turistilegi.


Kui eespool on toodud pilt meie külaskäigust linna, siis leidsin ühe pildi netist, mis tema kaduva saatusega paremini kokku sobib. Linna soovitaja oli seal käinud just sarnasel tuulisel, pilvisel talveilmal kui hakkas juba hämarduma ning linna viivat pikka kitsast silda valgustasid kaugusest vaid väravatorni väikesed tuled.


Ja pika reisikirjelduse lõpuks natuke saarest nimega Orbetello. Suurust samapalju kui Muhumaal. Kõrgust palju rohkem - kõrgeim koht saarel 635 meetrit. Ühendatud maismaaga nagu Muhu Saaremaaga tammidel kulgevate teede kaudu. Ümbritsevas meres palju maitsvaid angerjaid. Saarel asuvast Heraklese sadamast paistab kaugemal läänes saart, mis oli aluseks Dumas "Krahv Monte-Cristo" romaanile. Minu ettepanekule minna sinna siiski seda aaret otsima, vastasid itaallased, et kui sealt midagi leida võiks siis poleks Orbetellol 15000 pealine kogukond praegu rahulikult kalastamas ja õhtusöögiks valmistumas.
Paistis olevat kaunis koht, mida tasub kindlasti varsti soojemate ilmade saabudes uuesti külastada. Lõpetuseks üks pilt Heraklese sadamast.

No comments:

Post a Comment