Meil oli siin tore nädalavahetus külalistega Tšiilist. Saime palju huvitavat teada Lõuna-Ameerika ja selle kitsukese kuid mitmekesise riigi kohta.
Mõned meeldejäävamad punktid:
- pikkust põhjast-lõunasse on Tšiilil 5000 kilomeetrit. Ehk meie kandis on see vahemaa Eestist linnulennul Pakistani pealinna Karachisse.
- Tšiili lõunaosas koosneb üks piirkond jääst, mille ära sulamisel loksuksid laine otse Argentiinasse. Küsimusele, kas seetõttu ka rohkem kliimamuutusega arvestatakse vastati, et enamus sellest siiski ei hooli.
- Tšiilil ei ole just kõige paremad suhted oma naabrite Peruu ja Boliiviaga. Viimasega seepärast, et Tšiili võttis neilt ära juurdepääsu Vaiksele ookeanile. Boliivlased aga tähistavad siiani rannapühasid.
- Tšiili elanikud ei mõista miks Boliivia neile maagaasi ei müü (vt. eelmist punkti sõja kohta). Väidavad, et boliivlased ei oma võimalusi selle mõistlikuks kasutamiseks ja nemad teaksid palju paremini kuidas seda kasutada.
- kui mujal Lõuna-Ameerikas said hispaanlased kohalikest indiaanlastest kiiresti võitu sellega et tapsid nende kuninga siis seal see meetod ei toiminud. Nimelt kui hispaanlastel õnnestus mapetšade kuningas ära tappa, siis ütlesid kohalikud, et järelikult oli nii määratud ja ju ta siis ei olnud õige kuningas. Ja valisid endale kiiresti uue kuninga, selle asemel et vana juhi kaotusest ennast heidutada lasta. Nii ei õnnestunud hispaanlastel neid alistada pea 500 aastat.
- Tšiili elanikkonnast 10% peavad ennast põliselanikeks, 10% eurooplaste järeltulijateks ning ülejäänud tšiillasteks.
- Ja uut aastat võtavad nad vastu muidugi rannapidudel, sest seal algab praegu talv :) Peaks vist meie talveks sinna minema...
Küsimata ununesid seekord küsimused Pinochet ja mõnede teiste ajalooliste detailide kohta, millele oleks olnud huvitav saada kommentaare kohalikult elanikult. Aga las need teemad olla. Kes tahab, loeb neid asju raamatutest.
Rohkem infot Tšiili kohta: http://en.wikipedia.org/wiki/Chile
Pärast juubelit tulgu või veeuputus
6 years ago
Üks Tšiili põlisrahvastest on Mapuche-d, nende koguarv on 900000, veidi vähem kui meid. Tšiili rahvastikust moodustab see 4%.
ReplyDeletePõnev on, et rahva nimi Ma-puche tähendab maarahvast, seega maa on nende keeles sama nagu meiegi keeles.
Nõid ehk šamaan on Machi, ei tea, mida tähendab -chi. Meie keeles on kasutusel nimi maatark - ehk on siingi nimed kuidagi kõrvutatavad.